+ příznaky.info

Celiakie

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Obchod s bezlepkovými produkty

Obchod s bezlepkovými produkty. V dnešní době není problém nakoupit celý sortiment výrobků bez lepku, nicméně specializované zboží a malovýroba bývá vykoupena vyšší cenou.

Popis

Celiakie je dědičné onemocnění - je způsobeno intolerancí části lepku (glutenu). Lepek je směsí dvou bílkovin a to gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen obilnin. Jedná se hlavně o pšenici a žito, v menším množství se vyskytuje v ječmenu a ovsu.

Gliadin, působící jako antigen se naváže na protilátky a vytvoří ve střevní sliznici imunokomplex, který zvýší agregaci lymfocitů. Ty následně poškozují sliznici, která ztrácí své původní schopnosti. Výskyt celiakie se odhaduje následovně: poměr nemocných ke zdravým od 1:300 v jihozápadním irsku až do 1:5000 i více v Severní Americe. Izolovaný genetický marker neexistuje.

Příznaky a projevy

Celiakie může probíhat zcela bez příznaků. Může se objevit v jakémkoliv věku, často bez průjmu nebo steatorey (nadměrná přítomnost tuku ve stolici). Prvními příznaky mohou být nízký vzrůst, neplodnost, anémie, recidivující aftózní stomatitida, nebo Duhringova (herpetiformní) dermatitida.

Studie dokazují, že v rodině a u sourozenců se objevují taktéž abnormality sliznice. Nemocní poprvé přicházejí v dětství: pokud přicházejí v dospělosti předpokládá se, že skutečné projevy byly přecházeny resp. nerozpoznány.

U dětí se žádné příznaky neobjevují dokud dítě nekonzumuje lepek. Dítě v tom případě neroste, má bledou zapáchající objemnou stolici a trpí bolestivým nadýmáním. Vyvíjí se anémie, která může vyústit až k edémům. Podezření na celiakii vzniká u bledého a plačtivého dítěte s hubenými hýžděmi a nadmutým bříškem, které jinak dostává přiměřenou stravu.

U dospělých se obvykle diagnostikuje až při poruchách trávení (malobsorpce) spolu se zjištěním chorobných změn na sliznici. Velmi nápomocný k diagnostice může být výskyt v rodině.

Léčení

Kompletní vyléčení je takřka nemožné. Jediná známá a účiná terapie je bezlepková dieta.

Bezlepková dieta

Požití jakkoli malého množství lepku může opět vyvolat relaps choroby. Bohužel používání lepku je natolik rozšířeno, že pacient potřebuje přesně definovaný seznam pokrmů jimž se musí vyhnout.

Vitamíny, minerály a faktory důležité pro krvetvorbu je vhodné dodávat v závislosti na stupni poruchy. V lehkých případech není žádné dodávání nutné, naopak v těžkých případech může být nutné nahradit kompletní sortiment potřebných látek.

Prognóza při dodržování diety je velmi dobrá. Někteří pacienti snášejí opětovné zavedení glutenu do stravy, nicméně mechanizmus takového "vyléčení" není zcela jasný a může jít jen o chvilkovou záležitost nebo může jít o konec účinku nějakého kofaktoru jako např. bakteriální nebo virová infekce sliznice.Napište nám Váš příběh!