+ příznaky.info

Černý(Dávivý) kašel - Pertuse nebo Pertussis

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Bakterie Bordetella Pertussis

Zobrazení bakterie Bordetella Pertussis původce černého kašle pomocí Gramovo barvení
zdroj: wikipedia

Co je černý kašel

Akutní a vysoce nakažlivé onemocnění chatakterizované záchvatovitým kašlem.

Inkubační doba černého kašle je v průměru 7-14 dní (maximálně tři týdny). Napadeny jsou sliznice nosohltanu, průdušnice, průdušek a průdušinek tedy celých horních cest dýchacích. Zároveň zvyšuje vylučování hlenu, který bývá zpočátku řídký a pozdeji tužší a přilnavý.

Stádia onemocnění

Samotné onemocnění trvá přibližně 6 týdnů a projevuje se ve třech stádiích:

První stádium začíná náhle - převážně kýchání, slzení nebo jiné příznaky rýmy, nechutenství, apatie, suchý noční kašel, který postupně přechází i v denní. Zvýšená teplota bývá pozorována vzácně

Druhá fáze se projeví po deseti až čtrnácti dnech - objevují se záchvaty s 5-15 zakašláními rychle po sobě, finalizované hlučným a náhlým hlubokým nádechem. Po chvíli může začít další záchvat kašle. Při záchvatu bývá obvykle vykašláno větší množství vazkého hlenu (kojenci a děti jej obvykle spolknou, ale také se může objevit jako velká bublina u nosu). Charakteristické je zvracení po záchvatu nebo po dávení vazkého hlenu. U kojenců se častěji než dávivý kašel může objevit zajíkání s cyanózou nebo bez ní

Období rekonvalescence začíná kolem 4. týdne - záchvaty kašle polevují a klesá i frekvence zvracení. Pacient se cítí lépe - celé onemocnění trvá vprůměru 3 týdny až 3 měsíce Je velice důležité při náznacích vyhledat lékaře. U dětí do jednoho roku je mortalita 1-2%. U dětí do dvou let věku je Černý kašel vážným o nemocnění, u starších dětí a dospělých jde o těžké onemocnení, ale jen vzácně ohrožuje život, vyjma starých lidí.Napište nám Váš příběh!