+ příznaky.info

Mastocytóza

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Biopsie kožní mastocytózy

Obrázek z biopsie kožní mastocytózy zdroj: wikipedia

Charakteristika

Imunologická choroba s neznámou příčinou, která se projevuje nahromaděním žírných buněk v různých orgánech a tkáních. Za normálních okolností fungují mastocyty jako továrny pro histamin - tedy způsobují projevy u alergických reakcích.

Existují tři formy mastocytózy:

  • mastocytom, nezhoubný kožní nádor
  • urtucaria pigmentosa, mnohočetné drobné nakupeniny mastocytů v kůži, vytvářející zatmavené skvrny
  • systémová mastocytóza, v kůži, mízních uzlinách, játrech, slezině, kostech...

Příznaky a projevy

Nemocný s celkovou mastocytózou si stěžuje na bolest kloubů a bolest v kostech. Dalším běžným problémem jsou žaludeční vředy nebo chronické průjmy.

Při vyšetření vzorků z tkáně je vysoká hladina histaminu, taktéž vylučování histaminu a jeho metabolitů v moči je vysoké.

Léčení

Kožní mastocytóza se objevuje většinou v dětství. V případě jednoho mastocytomu většinou dochází k spontánímu zanikání. Urtucaria pigmentosa před dospělostí buď úplně mizí nebo se podstatně zlepší. Oba stavy v drtivé většině nevedou k systémové mastocytóze a v rámci léčby lze podávat jen antihistaminika (H1) pro prevenci svědění.

U systémové mastocytózy se léčí kombinací antihistaminik (H1+H2). Další medikace je na zvážení lékaře, v úvahu připadá aspirin (může být problematický) a kromolyn sodný. Jinak momentálně neexistuje účinná léčba, která by vedla ke snížení počtu žírných buněk ve tkáních.Napište nám Váš příběh!