+ příznaky.info

Menopauza

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Kdy?

Menopauza se průměrně objevuje v 51 letech, ale může nastat i u mladších žen. Příznaky a projevy menopauzálního syndromu jsou dány primárně sníženou cirkulací hormonu estrogenu.

Příznaky zahrnují návaly horka, úzkost, podrážděnost, nervozitu, deprese, únavu, zapomnětlivost, neschopnost se soustředit a přírůstek váhy.

Návaly horka

Samotné návaly horka jsou poměrně specifické a nejvíc patrným příznakem, návaly trvají od několika sekund až do několika málo minut, přičemž můžou zahrnovat i nadbytečné pocení. Kůže na krku zrudne a zteplá. Může to být nasledováno mrazením.

Návaly horka se objevují u více jak 80% žen, u čtvrtiny trvají déle než 5 let.

Změny

V menopauze nastává celá řada objektivních změn. Nejnápadnější změna je vynechání menstruačního krvácení. Každé krvácení které se objeví u ženy která nekrvácela více jak půl roku je nutné vyšetřit. U čtvrtiny žen se v tomto období objevuje osteoporóza (řídnutí kostí), obzvláště u štíhlých žen bílé rasy. Kůže vaginý se ztenčuje, malé stydké pysky, klitoris se zmenšují.

V období změn délka cyklů může být variabilní, přičemž některé jsou provázeny ovulacemi a jiné jsou bez ní.Napište nám Váš příběh!