Opar (na rtu, na genitálu, atd...)
Příznaky
Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.
Jak vzniká opar
Opar je projevem viru herpes simplex, který má dva typy - HSV-1 a HSV-2. HSV-1 běžně vyvolává opar rtu (herpes labialis) a zánět rohovky (tedy herpetickou keratitidu). HSV-2 způsobuje obvykle výsevy na genitálu a přenáší se primárně přímým kontaktem, nejčastěji pohlavní cestou.
Jak (ne)chytit opar
Doba kdy dojde k první infekci člověka je většinou nejasná. U kojenců může být zdrojem infekce matka. Lokální infekce bývají častější v dětství, ale objevují se i v dospělosti.
Od prvotní infekce může virus přetrvávat ve svém latentním stádiu v nervových gangliích a opakovaným infekcím dochází při oslabení organizmu - po oslunění, při horečnatém onemocnění, tělesném nebo duševním stresu nebo po určitých jídlech a lécích. Spouštěcí mechanizmus je velmi často neznámý.
Jinými slovy, nelze doporučit než správnou životosprávu a vyhýbání se stresu.
Průběh a komplikace
Výsevy mohou vznikat kdekoliv na kůži a sliznici, ale nejčastěji kolem úst, na rtech, spojivce a rohovce a genitálu. Po krátkém období pálení nebo svědění vznikají malé napjaté puchýřky se zánětlivým lemem. Velikost puchýřků se pohybuje mezi 0.5 až 1.5cm, přičemž napětí v puchýřcích utlačuje spodní tkáně a může způsobovat bolest.
Puchýřky přetrvávají několik dnů, pak zasychají a tvoří žluté stroupky. Kolem 8-12. dne od začátku nemoci se začíná poškozená tkáň hojit, za 3 týdny bývá úplně zhojená. Pokud se infekce objeví znovu, můžou začít postižená místa mokvat a hojení se prodlouží.
Zhojení bývá kompletní bez trvalých následků. Pokud dochází k výsevu opakovaně na stejném místě, může dojít k poškození kůže a jizvám.
Léčba
Po poradě s lékařem lze použít lokální léčbu (např. z ATC skupiny aciklovirů), která pomáhá proti bolesti/svědění a blokuje další rozmnožování viru. Doporučuje se mírné omývání vodou a mýdlem, nicméně zvlhčování puchýřků může zhoršovat a prodlužovat hojení. U velmi závažných systémových infekcí podáváme antibiotika pro potlačení dalších vzniknuvších bakteriálních infekcí.