+ příznaky.info

Syfilis (Lues, přijíce)

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Fotografie primárního syfilis

Fotografie pacienta nakaženým syfilis v primárním stádiu - šankr na prstě zdroj: wikipedia

Průběh

Při získané syfilitidě vstupuje baktrie přes pokožku nebo sliznice. Během několika hodin se usidluje v nejbližších lymfatických uzlinách a poté se šíří do celého těla. Výsledné otoky vedou k hojení jizvením tkání. Později se objevuje extrémní citlivost na bakteriálního původce což vede k nekrózám a další destrukci tkání. Velmi rychle se také dostává do centrální nervové soustavy, během druhého stádia má více jak třicet procent pacientů nález v mozkomíšním moku.

Příznaky a projevy

Inkubační doba syfilis může být mezi 1-13 týdny, průměrně se pohybuje okolo 3-4 týdnů. Onemocnění se může objevit v kterémkoliv stádiu bez předchozích stádií a může být velmi těžko rozpoznatelný díky různorodosti projevů. Nemoc může být urychlena probíhající infekcí HIV.

  • První stádium syfilidy: Primární léze neboli tenký vřed se objevuje u neléčených pacientů - vyvine se a zhojí během 4-8 týdnů. Nekrvácí, pouze se vylučuje čirý sekret s množstvím bakterií původce. Objevuje se převážně na penisu, v okolí rekta, na vulvě a jiných sliznicích, ale může být i na méně obvyklých místěch.

  • Druhé stádium syfilidy: Kožní vyrážka se objevuje obvykle 6-12 týdnů po infekci, maximálního rozvoje dosahuje za 3-4 měsíce. Kožní vyrážky mouhou napodobovat mnohé jiné onemocnění.

  • Třetí stadium - Pozdní syfilis: Vyskytují se za 3 až 10 let po infekci a v dnešní době se prakticky nevyskytují díky antibiotikům.

Léčba

Při léčba syfilis jsou pacientovi vysvětleny všechny možné následky infekce. Musí být vyšetřeni všichni sexuální partneři 3 měsíce zpět při primární syfilis a u sekundární za poslední rok, musí být informování o jejich možné nakažlivosti. Nesmějí udržovat žádné sexuální kontakty dokud nebudou výlečeni

Naštěstí se syfilis nepřenáší běžnými denními předměty jako příbory, ručníky, záchodová prkýnka.

K léčbě se převážně používá penicilín. Pacient musí být pravidelně sledován po několik měsíců i roků do potvrzení kompletního vyléčení. U některých typů je nutné sledování až do konce života.Napište nám Váš příběh!