+ příznaky.info

Těhotenství a jeho příznaky

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Vyšetření ultrazvukem

Vyšetření ultrazvukem v pokročilé fázi těhotenství

Rozpoznání těhotenství

Zvýšená hormonální aktivita v těle nastávající matky způsobuje řadu změn v krevním oběhu, trávicím traktu a pohlavním ústrojí. Většina žen registruje v době těhotenství změny, které můžeme považovat za příznaky nebo signály těhotenství. Mohou se objevit všechny najednou, nemusejí se však objevit vůbec. Téměř každé těhotné ženy se však (i když různou měrou) týká alespoň něco z toho, co popisuje následující text.

Prvním příznakem těhotenství, který žena zaznamená, bývá zpravidla vynechání menstruace. Dochází k němu vlivem hormonálních změn způsobených zahnízděním vajíčka v děloze: děložní výstelka počíná být potřebná pro výživu plodu, a neodchází proto menstruační krví. Zdaleka ne vždy je vynechání menstruačního krvácení signálem těhotenství a může mít řadu jiných, leckdy závažnějších příčin. Naopak slabé krvácení se ojediněle může objevit i v samých počátcích těhotenství. V pokročilejším stádiu těhotenství je krvácení vždy důvodem k vyhledání lékaře.

Více než polovina žen pociťuje v prvních měsících těhotenství ranní nevolnost, doprovázenou někdy zvracením, nechutenstvím nebo točením hlavy. Přes její název jí řada žen trpí kdykoliv během dne, nejen v ranních hodinách. V průběhu těhotenství by problém s nevolností měl postupně zmizet, pociťována je zpravidla pouze mezi prvním a dvanáctým týdnem.

U těhotných žen dochází ke změnám na pohlavních orgánech, mj. ke zvětšení dělohy (to způsobí stlačení močového měchýře a následné časté nucení na močení, které se objevuje v prvních týdnech těhotenství a někdy i těsně před porodem.) Mění se i vlastnosti prsou, která jsou v době těhotenství zvětšená, plnější, ale také citlivější (některé ženy hovoří o pálení nebo mravenčení v nich - můžeme to přirovnat k pocitům během premenstruačního syndromu nebo během menstruace). Tyto změny bývají doprovázeny změnou pigmentu bradavek a tmavnutím dvorců nebo vykreslením modrých a růžových žilek v prsech.

Pověstným příznakem těhotenství je změna chutí, která se někdy objevuje už od prvních týdnů a je pro každou ženu individuální. Chutě na nejrůznější, většinou sladká nebo kyselá jídla a jejich kombinace se dostavují obvykle během odpoledne (ne každá žena si však nutně musí toužit dopřávat kyselé okurky se šlehačkou nebo kvasnice se zmrzlinou). Hormonální kolotoč má za následek také zvýšenou citlivost čichu k vůním a pachům, která často přispívá k již zmíněné nevolnosti, zvracení nebo točení hlavy.

Těhotenství je zpravidla doprovázeno zvýšenou únavou (růst plodu stojí budoucí maminku spoustu energie) nebo ospalostí.

Všechny tyto příznaky však mohou být samy o sobě způsobeny jinou příčinou, a těhotenství je proto při podezření na něj nutné ověřit těhotenským testem a následnou gynekologickou prohlídkou. Teprve v pozdním stádiu těhotenství se objevují jeho jisté signály - žena cítí pohyby dítěte nebo tlukot jeho srdce.

Těhotenské testy

Spolehlivost těhotenských testů je různá a nedá se na ně z principu spoléhat. Většina volně prodávaných testů měří hladinu HCG - jenže stějně jako má menstruační cyklus vliv na ženské tělo, stejně tak má vliv i na hladinu hormonu HCG a nezřídka se stává, že v průběhu dne může test ukázat slabě pozitivní výsledek.

Největší spolehlivost má test, který provádí lékař odběrem krve.

Jak použít těhotenský test?

Před použitím domácího testu si důkladně přečtěte návod k použití. Test provádějte na klidném místě při pokojové teplotě 15-30°C. Při provádění testu dbejte zásad osobní hygieny a sterility. Test je pouze na jedno použití. Nepoužívejte test vnitřně. Skladujte v suchu při teplotě 4-30°C a mimo dosah dětí. Chraňte test před mrazem. Nepoužívejte test po vypršení data expirace vytištěném na hliníkovém obalu testu.

Pokud tyto pokyny dodržíte můžete mít alespoň přibližnou jistotu, že výsledek bude mít nějakou hodnotu. Je velmi výsledek několikrát ověřit - jelikož hodnota HCG každý den stoupá na dvojnásobek předchozího dne, zbarvení testu by mělo být den o dne silnější a "jistější".Napište nám Váš příběh!