+ příznaky.info

Zánět močových cest (cystitida, uretritida)

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Bakterie způsobující zánět močového měchýře

Fotografie z elektronového mikroskopu bakterie Escherichia coli, která také způsobuje zánět močového měchýře zdroj: wikipedia

Popis

Bakteriální infekce dolních močových cest je velice častá. Mezi 20. a 50. rokem věku jsou infekce močových cest u žen až 50x častější než u mužů.

  • Uretritida - je napadena močová trubice. U mužů se obvykle projevuje belavým případně hnisavým výtokem z uretry. U žen se také může objevit nicméně primárním místem infekce je zde vagína a děložní hrdlo.

  • Cystitida močového měchýře u žen - často vzniká po pohlavním styku.

  • Cystitida močového měchýře u mužů - vzniká pozvolna z infekce močové trubice příp. prostaty nebo také po vyšetření prováděném močovou trubicí.

U zdravých lidí je měchýřová moč sterilní. Vnitřek močové trubice je taktéž sterilní případně s malým množstvím gram-pozitivních bakterií jako staphylococcus epidermis, streptococcus spec..... Přítomnost gram-negativních bakterií je vždy nežádoucí a abnormální.

Příznaky a projevy

Zánět močových cest se obvykle projevuje častým pálivým nucením a bolestivým vyprazdňováním malého množství moči. Může být přítomna bolest v kříži nebo bolest samotného močového měchýře. Moč bývá kalná. Opakovaná cystitida může být jak u žen tak u mužů spojena s pneumaturií - tedy vzduchem v moči. K závažnější primární infekci se objevují těžší doprovodné infekce.

Léčba

Ošetřující lékař by měl nejprve zjistit celkový stav pacienta a změny na močových cestách - anatomické, neurologické, případný porod, diabetes atd.). Pokud je léčen jinak zdravý pacient s normální fyziologickou stavbou, používá se široké spektrum antibiotik. Tradiční léčba zahrnuje antibiotika která se podávají 7-10 dní perorálně. Akutní cystitidu lze léčit z rozumnou účinností i jednou až třemi dávkami, při komplikacích je lépe volit tradiční cestu podávání po 7 dnů.

Ke zmenšení bolesti a zmírnění problémů se používá řada léků, především spasmolytika či mírná lokální anestetika. Význam může mít i podávání jedlé sody, které sníží kyselost moči.

Prevence

Dlouhodobou prevenci určuje lékař a je vhodná pro jedince kteří mají infekci více než 2x do roka. Skládá se z chemoterapeutik nebo slabých antibitik. Roční cena této prevenční léčby je čtvrtinová oproti ceně léčby tří až čtyř propuknutých infekcí. Podává se denně, třikrát týdně či pouze po sexuálním styku. Tato prevenční léčba dokáže snížit výskyt zánětu močových cest k nule.Napište nám Váš příběh!