+ příznaky.info

Genitální bradavice

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Genitální bradavice

Fotografie předkožky penisu napadená genitálnimi bradavicemi

Genitální bradavice

Fotografie velmi rozvinuté léze papilomaviru na můžském přirození

Co jsou genitální bradavice?

Genitální bradavice je hlavním projevem určitého typu papilomaviru (HPV), který se obvykle šíří pohlavním stykem. (viz. bradavice obecně) Inkubační doba se pohybuje od jednoho do šesti měsíců a vyskytují se na těle nejčastěji v teplých a vlhkých místech. U mužů bývá napadána kůže pod předkožkou, v ústí močové trubice. U žen bývá napadena vulva, stěny vagíny a děložní hrdlo. U homosexuálních mužů se objevuje v oblasti rekta.

Počet nemocných HPV roste za posledních 10 let dvojnásobně.

Příznaky a projevy

Genitální bradavice obvykle vypadají jako měkké, vlhké, nepatrné, růžové až rudé vyvýšeniny, které rychle rostou a stávají se stopkatými. Obvykle se jich v jedné oblasti objevuje více a pak se dají připodobnit ke květáku, ale můžou být i solitérní. U těhotných nebo u pacientů s potlačenou imunitou rostou rychleji.

Při diagnostice je nutné rozpoznat genitální bradavice od kondylomat nebo syfilis druhého stádia. Pokud bradavice přetrvávají měla by být proveden rozbor tkáně aby se vyloučila rakovina.

Léčba

Předně je nutné říci, že neexistuje žádná ideální léčba.

Jako takové se bradavice odstraňují pomocí laseru, zmrazením, či přímo chirurgickým zásahem, nicméně to vede většinou k opakovaným zásahům. Pokud je napadena uretra, řeší se léčba aplikací konkrétních sloučenin případně odstraněním stetoskopem.

Další volbou může být podáváním interferonu nebo jeho aplikace přímo do lézí. Nicméně je nutné dodat, že jak i u ostaních druhů léčby tak i u této hrozí vedlejší účinky v podobě recidivy nebo karcinomu.

Obřízka může velmi pomoci prevenci. Je taktéž velmi důležite sledovat sexuální partnery nemocných.Napište nám Váš příběh!