+ příznaky.info

Pásový opar (Herpes zoster)

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Fotografie pacienta s povým oparem

Fotografie pacienta s pásovým oparem na boku zdroj: wikipedia

Snímek viru varicella-zoster

Snímek viru Varicella Zoster pořízený elektronovým mikroskopem. Stejný virus vyvolává i plané neštovice.

Co je pásový opar

Pásový opar vyvolává virus varicella-zoster, který je také původcem planých neštovic. Může být aktivován lokálním postižením nervů u systémových onemocnění, zvláště pak u Hodgkinovy choroby nebo při imunosupresivní terapii. Pásový opar se může objevit v každém věku nicméně nejčastěji se onemocnění objevuje u starších padesáti let.

Příznaky a projevy

Onemocnění pásovým oparem nejdříve způsobuje lokalizované bolesti nejčastěji na místech budoucího výsevu. Doprovodnými příznaky může být malátnost, horečka a stavy odpovídající oslabení organizmu. Tyto příznaky se objevují v prvních 3-4 dnech.

Po 4-5 dnech se na zarudlém místě vytváří skupina puchýřků. Projev je většinou bolestivý a je lokalizován v oblasti trupu.

Od 5. dne vzniku začínají puchýřky zasychat a tvoří se krusty. Pokud dochází k rozvíjení vyrážky nebo pokud puchýřky zůstavají déle než dva týdny jedná se o poruchu imunity.

Napadení méně obvyklých míst

Virus může napadnout nervy v hlavové části. Výsev může být uších, na boltci, měkkém patře - doprovázen bolestmi v uchu a obrnou lícního nervu (velmi vzácně trvale).

Virus také může napadnout oko. Bolesti a výsevy jsou okolo trojklaného nervu. Puchýřky se také mohou objevovat na špičce nosu. Mohou vznikat rohovkové vředy a zkalení rohovky.

Léčení

Pásový opar nelze nijak cíleně léčit. Různými preparáty lze pouze pomoci od bolesti, u pacientů s nižší imunitou se doporučuje použít léky ze skupiny acyklovirů, které zrychlují hojení a pomáhá proti následkům onemocnění.

Následky a imunita

Proděláním pásového oparu získává člověk imunitu, opakování nemoci je velmi vzácné - různé zdroje říkají že opakovaná incidence může být méně než 4%. Většina pacientů se hojí bez následků, můžou zůstavat jizvy. Postherpetická neuralgie - tedy bolest, kterou falešně vytváří napadený nervový systém může u hlavně u starších osob přetrvávat několik měsíců i let.Napište nám Váš příběh!