+ příznaky.info

Plané neštovice (Varicella)

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Plané neštovice

Fotografie dvou leté holčičky s planými neštovicemi. Jsou přítomny 2-4mm puchýřky se zarudlým okolím. zdroj: flickr

Co jsou plané neštovice

Plané neštovice vyvolává virus varicella-zoster, herpetický vir, který je také původcem pásového oparu. Plané neštovice jsou akutní fází viru, kdežto pásový opar je způsoben "odpočívajícím" virem v těle. Onemocnění je vysoce nakažlivé, stejně jako spalničky. Epidemie se objevují brzo na jaře v 3-4 letých cyklech. Novorozenci můžou mít až do 6 měsíců získanou imunitu od matky.

Přenos a inkubační doba

Šíření probíhá kapénkovou infekcí, nejnakažlivější období je ještě před prvními puchýřky. Obvyklá inkubační doba je 14-16 dní a přenos infekce je můžný 10-21 dní po kontaktu. Ve fázi kdy se na puchýřku objeví krusty již není pacient infekční resp. od 6 dní od objevení půchýřků.

Příznaky a projevy

11-15 dní po kontaktu s nemocným a přibližně 24 hodin před prvním výsevem na kůži, se může objevit mírná bolest hlavy, horečka nebo malátnost. S věkěm stoupá intenzita projevů - u malých dětí žádné u dospělých velmi těžké.

Samotný výsev bývá spojen s návaly horka. Vyrážka se během několika hodin vyvine v typické puchýřky naplněné čirou tekutinou obklopné červeným prstencem. V tomto období se také neštovice obvykle diagnostikují. Průběh onemocnění může být různý podle lokalizace, výsevy se nevyhýbají sliznicím, hrtanu, vlasům s postižením přilehajících uzlin. Akutní fáze obvykle trvá 4-7 dní. Nové puchýřky se přestávají objevovat pátý den. Po dvaceti dnech jich většina vymizí.

Komplikace

V dětství jsou plané neštovice povětšinou neškodné. Naproti tomu u dospělých může mít velmi těžký až smrtelný průběh u slabších jedinců. Jednou z komplikací může být napadení puchýřků streptokoky. Dále se hlavně u dospělých a slabších jedinců můžeme setkat se zápalem plic.

Po odeznění nemoci přip. 1-2 týdny po, se podobně jako pospalničková encefalitida může objevit o postvaricelová encefalitida.

Léčení

U případů s mírným průběhem se obvykle tlumí pouze samotné projevy nemoci. Mokré obklady se používají k zmírnění svědění - které může pacienta nutit k rozškrábání, což vede k zanesení infekce popř. tvorbě jizev. Pro prevenci infekce je nutné silně a častěji dbát na hygienu, oblékat čisté prádlo, mít ostříhané nehty.

V težkých případech se můžou použít léky ze skupiny acyklovirů.

Jsou to opravdu neštovice?

Projevy popsané výše nemusí být nutně znakem neštovic. Je nutné zvážit jestli pacient nemůže mít např.: syfilis, impetigo (streptokoková infekce), infikovaný exém, různá onemocnění kůže, plošný opar.



Napište nám Váš příběh!