+ příznaky.info

Laryngitida (Zánět hrtanu)

Příznaky

Seznam příznaků, které se mohou u onemocnění vyskytovat. Zvýrazněně jsou projevy které jsou nezbytné, ostatní se mohou ale nemusí vyskytovat.

Galerie

Zdravé lidské hlasivky

Fotografie zdravých hlasivek. Při laryngitidě hlasivky zčervenají a lehce otečou zdroj: wikipedia

Příčina

Nejčastější příčinou akutní laryngitidy je virový infekt horních cest dýchacích. Laryngitida také doprovází bronchitidu, pneumonii, chřipku, černý kašel, zarděnky, záškrt. Také nadměrné užívání hlasu, alergické reakce a vdechování dráždivých látek, např cigaretového kouře, způsobuje akutní nebo chronickou laryngitidu.

Příznaky a projevy

Nejvýraznějším projevem je změna hlasu. Může to být chrapot, nebo ztráta hlasu celkově spolu s pocitem dráždění a neustálým nutkáním si odkašlávat. Příznaky se mění v závislosti na stupni zánětu. U těžších infekcí se objevuje horečka, únava, bolesti v krku. Pokud se objeví dušnost hrtan otéká.

Léčba

Konkrétní léčba virové laryngitidy neexistuje. Hlasový klid a inhalace léčivých par přinášejí úlevu od obtíží a podporují hojení akutního zánětu. Léčba akutní nebo chronické bronchitidy má příznivý vliv i na laryngitidu. Léčba chronické bronchitidy vyžaduje aplikaci širokospektrého antibiotika po dobu 10-14 dní.Napište nám Váš příběh!